KB/ 13 maja, 2024/ Komunikaty

KOMUNIKAT nr 1

Polskie Towarzystwo Geofizyczne oraz Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na

Szóste Warsztaty Geofizyczne

GeoAI – sztuczna inteligencja w analizie danych geograficznych, z wykorzystaniem Pythona

 

które odbędą się w Karpaczu, w stacji ekologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego w dniach 8-13 września 2024.

Zajęcia będą odbywały się od godzin rannych w poniedziałek do popołudniowych w czwartek. Na piątek planowana jest wycieczka na Śnieżkę połączona ze zwiedzaniem obserwatorium meteorologicznego IMGW-PIB. Przyjazd uczestników planowany jest na niedzielę 8 września w godzinach popołudniowych. Noclegi zaplanowane są w stacji ekologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego „Storczyk”, który dysponuje pokojami kilkuosobowymi. W budynku jest dostępna dla uczestników kursu kuchnia. Przerwy obiadowe pozwalają na skorzystanie z barów i restauracji w Karpaczu.

Miejsce: STACJA EKOLOGICZNA „STORCZYK”, ul. Leśna 10, 58-540 Karpacz (http://www.storczyk.uni.wroc.pl/)

Warsztaty GeoAI to cykl czterech spotkań, na których spotkają się Nauki Geograficzne i sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Warsztaty poświęcone są tematyce analizy danych przestrzennych z wykorzystaniem metod i technik uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) oraz głębokiego uczenia (Deep Learning, DL). W trakcie spotkań przybliżymy podstawy budowy aplikacji opartych o AI, poznamy algorytmy klasycznego ML, wytrenujemy również szereg sieci neuronowych oraz sprawdzimy w jaki sposób śledzić eksperymenty w ramach zadań DL. Wszystko to wyłącznie na danych przestrzennych.

Kodować będziemy w Python. Wykorzystamy takie biblioteki jak numpy, pandas, geopandas, torch, lightning, rasterio i inne. Umiejętność kodowania jest mile widziana ale nic się nie stanie jeśli to będzie początek Waszej przygody z językami programowania 🙂

Każdy z uczestników musi mieć dostęp do komputera oraz Internetu. Przed warsztatami warto zainstalować przeglądarkę Chrome i założyć konto na Gmail.

Prowadzący:

Dr Maciej Adamiak – Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji, Wydział Nauk Geograficznych, Uniwersytet Łódzki
HeiGIT – Heidelberg Institute of Geoinformation Technology

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres joanna.wibig@geo.uni.lodz.pl do 15. czerwca 2024. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko, adres internetowy, informację o miejscu pracy (studiów) i informację o przynależności lub nie do PTGeof. W pierwszych dniach lipca otrzymacie Państwo informację o przyjęciu na Warsztaty, ponieważ liczba uczestników jest ograniczona pojemnością stacji. Koszt warsztatów nie przekroczy 450 zł dla członków PTGeof. i 500 zł dla pozostałych. Cena obejmuje noclegi i zajęcia, natomiast wyżywienie uczestnicy organizują we własnym zakresie.

Zapraszamy do uczestnictwa

w imieniu Polskiego Towarzystwa Geofizycznego
Joanna Wibig

Share this Post