XL Ogólnopolski Zjazd Agrometeorologów i Klimatologów
Wrocław-Pawłowice, 11-13 października 2023 r.




Autorzy zdjęć: Wojciech Ożga i Krzysztof Bartoszek
W dniach 11-13 października 2023 roku odbył się we Wrocławiu-Pawłowicach XL Ogólnopolski Zjazd Agrometeorologów i Klimatologów, którego głównym organizatorem była Katedra Kształtowania i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu we współpracy z:
• Katedrą Zastosowań Matematyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
• Dolnośląskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej,
• Stowarzyszeniem Klimatologów Polskich,
• Polskim Towarzystwem Geofizycznym (Oddział Wrocławski).
Tematyka Zjazdu była bardzo szeroka – począwszy od oceny przebiegów i rozkładów podstawowych elementów meteorologicznych na terenie Polski, oceny warunków bioklimatycznych i zanieczyszczeń powietrza różnych rejonów kraju, po zagadnienia suszy meteorologicznej i hydrogeologicznej.
Agrometeorolodzy ocenili wpływ pogody na rozwój roślin uprawnych, energetycznych i sadowniczych oraz na kondycję lasów w ostatnich latach. Pojawiły się zagadnienia adaptacji do zmian klimatu.
Wygłoszono w sumie 27 referatów i zaprezentowano 25 posterów. W spotkaniu uczestniczyło rotacyjnie około 100 osób reprezentujących najważniejsze ośrodki naukowe (głównie akademickie oraz specjalistyczne instytuty badawcze: IUNiG oraz IMGW-PIB) związane z badaniami agrometeorologicznymi i klimatologicznymi w Polsce.
Atmosfera Zjazdu była bardzo sympatyczna, czasami wręcz rodzinna. Oprócz cennej wymiany osiągnięć naukowych poszczególnych ośrodków ważną rolą tego spotkania była integracja międzypokoleniowa sprzyjająca nawiązywaniu nowych kontaktów naukowych. Pogłębieniu dotychczasowej współpracy i nawiązywaniu nowej między przedstawicielami różnych ośrodków naukowych służyły także liczne rozmowy i dyskusje kuluarowe oraz uroczysta kolacja i integracyjne ognisko w ogrodzie przy pięknym Pałacu Pawłowickim (dawny Pałac Kornów – zabytek przystosowany jako Centrum Konferencyjne UP). Ciekawym i wartościowym uzupełnieniem programu Zjazdu była sesja terenowa, podczas której zwiedzono fragment terenów wodonośnych Wrocławia i ulokowane tam „Hydropolis” – Centrum Wiedzy o Wodzie. Serdeczne podziękowania od uczestników Zjazdu dla jego Organizatorów były najlepszym podsumowaniem wagi i przyjaznej Wszystkim aury tego trzydniowego spotkania.
Zjazd udowodnił, że klimatolodzy i agrometeorolodzy są jedną wielką rodziną i warto te spotkania kontynuować.
Krystyna Bryś